Roboti a programy

Scratch

Scratch není úplně robot - je to grafický programovací jazyk sloužící k programování jednoduchých her ve webovém prohlížeči. Ale nejen to, pomocí Scratch můžete i naprogramovat nejrůznější roboty.
Na otázku proč je Scratch tak populární je jednoduchá otázka - jednoduchost, srozumitelnost a také velká komunita lidí.
https://scratch.mit.edu/

 

Na videu se dozvíte, jak s ním začít

 

 

 

A v tomto playlistu najdete deset minitutoriálů - https://www.youtube.com/playlist?list=PL-caHSFtl-tgPlIf90HxkkYefpFTc1UnR


Code.org

Code.org je další stránkou kde můžete začít zkoušet programovat. Stránka vás dokáže rychle, ale jednoduše a srozumitelně, zatáhnout do tajů programování. Tento rychlokurz mají rozdělený do několika kategorií. Rychlokurz pro předškoláky (4-8),  pro druhostupňové žáky a středoškoláky. Pokud nemáte počítač, nic se neděje - code.org myslí i na ty - kurz bez počítače pro děti od 4 let.

https://code.org/

 


Microsoft MakeCode

Na platformu Microsoft MakeCode upozornil Radek Voltr. Microsoft MakeCode Arcade jednoduchým způsobem rozvíjí děti v logickém myšlení a také programování díky skládání jednotlivých bloků (stejně jako scratch).

Děti si ve webovém prohlážeči vytvoří vlastní hru skládáním jednotlivých bloků. Ve stejném okně zároveň můžete i hru spustit a hrát na virtuální konzoli.

Microsoft MakeCode najdete na https://www.microsoft.com/en-us/makecode

Přednášku o Microsoft MakeCode měla i Vendula Voltrová a její prezentaci a ukázku jednoduché hry najdete na tomto odkaze.

Prezentace o Microsoft MakeCode Arcade má i kroužek SVČ Krnov - https://www.bitkrnov.cz/p/skupina-1-2021-22.html

A na youtube najdete desítky videí

 

 

 


Umíme programovat

Stránka umimeprogramovat.cz zpřístupňuje programování jak školákům na 1. st. ZŠ, tak i na tom druhém. Na stránce najdete spoustu úkolů díky kterým se děti naučí a posléze zdokonalí v programování.
Pro začátečníky je zde možnost hry nazvané Želví grafika nebo Robotanik, pro ty starší zde pak najdeme lekce programování v pythonu nebo co znamenají regulární výrazy.

Stránku najdete na https://www.umimeprogramovat.cz/

 


Edison V2.0 výukový robot + robot creators kit + EdMat

EdCreate – Edison robot creators kit je konstrukční systém skládající se ze 115 vzájemně propojených stavebních kostiček, bloků, ozubených kol a dalších částí. Jednotlivé kusy EdCreate mají spojovací prvky, které jsou kompatibilní s roboty Edison a jakýmkoli jiným systémem kompatibilním s LEGEM .

 

Výukového robota Edison můžete zakoupit na https://rpishop.cz/sady-robotu/3178-edison-v20-vyukovy-robot-robot-creators-kit-edmat.html

 

 


Elecfreaks TPBot Car Kit: Chytré robotické autíčko pro micro:bit

TPBot je inteligentní kódovací vůz s pohonem mikro:bit. Díky jeho přednastaveným funkcím jej však lze používat i bez micro:bit desky. Jedná se o praktickou učební pomůcku, se kterou se děti naučí nejen kódovat, ale zároveň rozvinou svou kreativitu a představivost.

 

TPBot Car kit můžete zakoupit na https://rpishop.cz/vyukovi-roboti/3752-elecfreaks-tpbot-car-kit-chytre-roboticke-auticko-pro-microbit-bez-microbit-desky.html

 

 


Robobloq - Coding Express

Vláčky děti i rodiče milují, když vás k tomu naučí i logickému myšlení, je to win-win situace. K tomu může sloužit právě Coding Express od Robobloq.

Tato stavebnice obsahuje vláčky a různě barevné kartičky. 

Vláčky "čtou" barevné kombinace z kartiček na kolenici a díky tomu vláček zahouká, zatočí, zabliká a tak dále.

Vláčky jsou kompatibilní s kolejnicemi od BRIO a IKEA.

Oficiální stránka Coding Express je https://www.robobloq.com/product/coding-express