Roboti a programy

Scratch

Scratch není úplně robot - je to grafický programovací jazyk sloužící k programování jednoduchých her ve webovém prohlížeči. Ale nejen to, pomocí Scratch můžete i naprogramovat nejrůznější roboty.
Na otázku proč je Scratch tak populární je jednoduchá otázka - jednoduchost, srozumitelnost a také velká komunita lidí.
https://scratch.mit.edu/

 

Na videu se dozvíte, jak s ním začít

 

 

 

A v tomto playlistu najdete deset minitutoriálů - https://www.youtube.com/playlist?list=PL-caHSFtl-tgPlIf90HxkkYefpFTc1UnR


Code.org

Code.org je další stránkou kde můžete začít zkoušet programovat. Stránka vás dokáže rychle, ale jednoduše a srozumitelně, zatáhnout do tajů programování. Tento rychlokurz mají rozdělený do několika kategorií. Rychlokurz pro předškoláky (4-8),  pro druhostupňové žáky a středoškoláky. Pokud nemáte počítač, nic se neděje - code.org myslí i na ty - kurz bez počítače pro děti od 4 let.

https://code.org/

 


Microsoft MakeCode

Na platformu Microsoft MakeCode upozornil Radek Voltr. Microsoft MakeCode Arcade jednoduchým způsobem rozvíjí děti v logickém myšlení a také programování díky skládání jednotlivých bloků (stejně jako scratch).

Děti si ve webovém prohlážeči vytvoří vlastní hru skládáním jednotlivých bloků. Ve stejném okně zároveň můžete i hru spustit a hrát na virtuální konzoli.

Microsoft MakeCode najdete na https://www.microsoft.com/en-us/makecode

Přednášku o Microsoft MakeCode měla i Vendula Voltrová a její prezentaci a ukázku jednoduché hry najdete na tomto odkaze.

Prezentace o Microsoft MakeCode Arcade má i kroužek SVČ Krnov - https://www.bitkrnov.cz/p/skupina-1-2021-22.html

A na youtube najdete desítky videí

 

 

 


Boffin II SOUND

Základem všech projektů je deska, na kterou se jednotlivé součástky jednoduše nacvakávají. V manuálu je popsáno, co by projekt měl dělat a co od něj očekávat. Po sestavení si můžete zkontrolovat, jestli všechno funguje.

Se stávajícími součástkami můžete vymyslet stovky dalších projektů, které nejsou popsány v manuálu nebo můžete kombinovat se součástkami a projekty v ostatních stavebnicích Boffin.

Boffin II jsou tématické stavebnice, které rozšiřují možnosti stavebnic Boffin I o další stovky projektů.

Boffin II nabízí možnost připojení MP3 přehrávačů, vytvoření 3D obrázků, her na paměť, rychlost, spojení letadla a mini auta se stavebnicemi

Součástky mezi Boffin I a Boffin II jsou kompatibilní a mohou se navzájem kombinovat.

 

Boffin II Sound můžete zakoupit na https://rpishop.cz/stavebnice/3220-boffin-ii-sound-8595142713830.html


Elecfreaks Micro:bit Wonder Building Kit (bez micro:bitu)

Pojďte si užít další zábavu s kódováním! Micro:bit Wonder Building Kit je dodáván jako stavenice a jeho součástí je 20 projektů, které však můžete libovolně rozšířit či pozměnit dle vlastní fantazie. Grafické programování je velmi jednoduché, takže budovat mohou začít i úplní nováčci.

Jaké projekty obsahuje Micro: bit Wonder Building Kit?

  • robotické rameno
  • automobilnový žebřík
  • bigfoot monstrum
  • basketbalový pult
  • lodičky
  • dětský kolotoč
  • chytrý vysílač

 

Stavebnici Wonder Building Kit můžete zakoupit na https://rpishop.cz/pro-microbit/3693-elecfreaks-microbit-wonder-building-kit-bez-microbitu.html

 


Makeblock mBot2

Robot z rodiny nejpopulárnějších vzdělávacích robotů na světě. Umí se vyhýbat překářkám v postaveném bludišti nebo jezdit po čáře a u toho plnit přidělené úkoly, a dokonce se může díky CyberPi a chytré kameře naučit i rozpoznávat objekty! A když budete mít robotů více, mohou si spolu zahrát třeba robotí fotbal!

 

mBot2 můžete zakoupit na https://rpishop.cz/makeblock/3569-makeblock-mbot2-6928819512115.html